Bylinky - léčivé rostliny

Vytrvalé mrazuvzdorné bylinky

Divizna velkokvětá Verbascum densiflorum

Výška: 100 - 200 cm

Doba květu: červen - srpen

Tato dvouletá rostlina v prvním roce vytvoří listovou růžici, ve druhém roce vykvete a vytvoří semena, která můžeme opět zasít. Miluje slunečnou polohu a dobře snáší sucho. Používají se diviznové květy, ze kterých se připravuje nálev s blahodárnými účinky při nachlazení a chřipce - usnadňuje odkašlávání a podporuje tvorbu a uvolňování hlenu.

Dobromysl obecná Origanum vulgare

Výška: 20 - 50 cm

Doba květu: červen - září

Dobromysl je někdy nesprávně nazývaná oregáno, pod tímto názvem se prodává směs koření v obchodě, která může obsahovat i jiné méně aromatické druhy. Někdy je dobromysl také nazývaná "vytrvalá majoránka", liší se však od majoránky vůní, účinky i použitím. Na pěstování je nenáročná, vyžaduje slunečnou polohu, vytváří nízké dekoratiní polštáře, a tak je vhodná i na skalku. Zjara ji u země seřízneme. Dobromysl, jak název napovídá, má povzbudivé účinky, používá se k dochucování pokrmů (zejména do masitých a zeleninových pokrmů), lahodný je odvar z dobromysle, má blahodárné účinky při léčbě nachlazení a chřipky, používá se při nemocech žlučovodů.

Heřmánek římský, rmenec sličný Chamaemelum nobile flore pleno
Heřmánek římský, rmenec sličný - Chamaemelum nobile flore pleno

Výška: 10 - 30 cm

Doba květu: květen - srpen

Tato trvalka je lidově nazývána heřmánek, protože květy se používají stejně jako květy heřmánku pravého - odvar působí proti křečím v žaludku, proti nadýmání a podporuje trávení, je protizánětlivý a má uklidňující účinky. Nabízíme plnokvětý druh (který se používá i v medicíně), který má rád slunečnou polohu a vyžaduje dostatečnou zálivku. Je schopen vytvořit kompaktní polštář, a tak lze použít i jako okrasná rostlina.

Jestřabina lékařská Galega officinalis
Jestřabina lékařská - Galega officinalis

Výška: 40 - 100 cm

Doba květu: květen - srpen

Na pěstování nenáročná trvalka s bílým květem. Sbíráme nať v době květu a používá se při léčbě cukrovky (snižuje hladinu cukru v krvi), podporuje také tvorbu mléka u kojících matek, má močopudné účinky.

Jinan dvoulaločný Ginkgo biloba

Výška: v domovině až 40 m

Jinan je oblíbený strom nejen pro dekorativní listy, ale i jejich účinky - extrakt z listů se používá při léčbě alergií a astmatu, na podporu činnosti mozku - např. po mrtvici, při onemocnění alzheimer, pro zlepšení zraku, a tak dále. Pěstování: Na slunné a dostatečné vlhké stanoviště, špatně snáší řez.

Klanopraška čínská Schisandra chinensis

Výška: liána 2 m

Tato méně známá liána kvete bílým květem a má červené bobule v hroznech. Říká se jí bylina pěti chutí, protože plody chutnají sladce, kysele, hořce i kořenitě zároveň. Používá se odvar z listů, v plodech je vysoký obsah vitamínu C. Má povzbudivé účinky, posiluje nervovou soustavu, snižuje únavu, zvyšuje odolnost organismu při zátěži. Při předávkování se dostavují opačné účinky - únava, spavost. V prvních letech po výsadbě roste dosti pomalu, vyžaduje dostatek vláhy. Snáší teploty až -35°C, ale u nás špatně snáší jarní mrazíky.

Kostival lékařský Symphytum officinale

Výška: 20 - 50 cm

Doba květu: květen - červenec

Nenáročná trvalka, ze které se používá kořen. Obsahuje látky, které se používají při léčbě nemocí horních cest dýchacích, zmírňuje záněty, působí lehce projímavě. Při zevním použití působí hojivě. Používá se i ve stomatologii.

Kozlík lékařský Valeriana officinalis
Kozlík lékařský - Valeriana officinalis

Výška: 80 - 200 cm

Doba květu: červenec

Na pěstování nenáročná rostlina s jemnými bílými květy. Používá se kořen, z něhož se připravuje nálev s tišícími a uklidňujícími účinky, působí močopudně (používá se při léčbě močových cest). Kozlíkový kořen přitahuje svým zápachem kočky.

Křen selský Armoracia rusticana

Výška: 50 - 150 cm

Doba květu: květen - červenec

Křen povzbuzuje žaludeční a střevní činnost. Používá se jako doplněk k masitým jídlům - nastrouhaný, případně s nastrouhanými jablky.

Levandule lékařská Lavandula officinalis

Výška: 40 - 80 cm

Doba květu: červenec

Dřevnatějící keřík původem ze Středomoří, má rád teplou a slunnou polohu, vápnitou půdu a je medonosný. V tuhých zimách může namrzat. Používá se nejen jako léčivá rostlina s desinfekčním účinkem (kloktání při zánětech v dutině ústní, jako desinfekce po vytrženém zubu), ale je také často používána v okrasné části zahrady na výslunném stanovišti, třeba jako živý plůtek podél cesty.

Libeček lékařský Levisticum officinale

Výška: 100 - 250 cm

Doba květu: červen - srpen

Silně aromatická bylina, nať se používá při vaření (např. do brambor, do polévek), svou vůní a chutí připomíná polévkové koření Maggi. V medicíně se používá kořen (droga působí močopudně, proti nadýmání a pro uvolnění hlenu). Pěstování: na slunném stanovišti, raší každý rok znovu.

Maralí kořen, parcha šustivá Leuzea carthamoides

Výška: 50 - 150 cm

Doba květu: květen - červen

Bodláku podobná méně známá léčivá rostlina pocházející ze Sibiře, kde se této bylině říká maralí kořen proto, že ji v době říje vyhledávají jeleni maralové a její pomocí zvyšují svoji aktivitu. Sbírá se nať v době květu nebo kořen na podzim třetího roku. Používá se nálev z listů nebo nati, nebo odvar z kořene, připravený jednominutovým varem a půlhodinovým vyluhováním. Účinky: zlepšuje adaptaci organismu na stres, pomáhá při rekonvalescenci po slabostech různého původu, snižuje hladinu cukru, tuků a cholesterolu v krvi, léčí impotenci

Máta kadeřavá Mentha crispa

Výška: 30 - 80 cm

Doba květu: červenec - září

Tato máta je odolnější proti mrazům než máta peprná, je však méně aromatická. pěstování, použití a účinky jsou stejné jako u máty peprné.

Máta peprná Mentha x piperita

Výška: 30 - 50 cm

Doba květu: červenec - září

Tato máta je nejaromatičtější, množit se dá pouze dělením, rostliny vypěstované ze semen už nejsou tak aromatické. Na pěstování je nenáročná, můžeme ji pěstovat jak ve volné půdě, tak v nádobách. Často ji však napadají mandelinky mátové (kovově lesklý brouk velký cca půl centimetru), které dovedou mátu během pár dní sežrat. Mátu používáme především k dochucování desertů a nápojů. Máta má však i léčivé účinky - používá se při trávicích problémech, zmírňuje nadýmání, působí desinfekčně a protizánětlivě.

Máta vodní Mentha aquatica

Výška: 50 - 80 cm

Doba květu: červenec - srpen

Tato máta je vhodná do vlhkých a mírně kyselých půd, oproti mátě peprné a kadeřavé má větší listy, je rovněž mrazuvzdorná. Použití a účinky jsou podobné jako u máty kadeřavé.

Meduňka lékařská Melissa officinalis

Výška: 30 - 80 cm

Doba květu: květen - srpen

Poměrně rozrůstavá trvalka, kterou je možné pěstovat jak ve volné půdě, tak v nádobách. Kvete drobnými bílými květy. Sbíráme nať před kvetením, meduňka má po rozemnutí příjemnou citronovou vůni. Používá se z ní odvar při nespavosti, proti nadýmání a proti průjmu, nebo jen tak pro dobrou náladu :) Čerstvé lístky můžeme použít i k dozdobení zmrzinového poháru. Sušenou meduňkou lze plnit polštářky pro lepší spánek.

Oman pravý Inula helenium
Oman pravý - Inula helenium

Výška: 60 - 150 cm

Doba květu: červenec - srpen

Tato rostlina má krásné žluté květy, v medicíně se však používá kořen, jehož účinky jsou používány zejména při léčbě nemocí horních cest dýchacích, při léčbě cukrovky, při problémech trávení, při chorobách močových a žlučových cest. Až se to zdá být neuvěřitelné... Na pěstování nenáročná, avšak dosti rozlehlá rostlina, má ráda slunné stanoviště a dostatečnou půdní vláhu.

Pažitka Allium schoenorasum

Výška: 20 - 40 cm

Pažitku lze pěstovat jak ve volné půdě, tak v květináči či truhlíku. Je mrazuvzdorná a můžeme ji seřezávat po celý rok.

Rakytník řešetlákový Hippophae rahmnoides

Výška: 2 m

Doba květu: duben - květen

Tento vysoký trnitý keř je vhodný spíš do větších zahrad. Je to rostlina dvoudomá, a tak je zapotřebí vysadit vedle sebe samčí a samičí rostlinu. Plody mají vysoký obsah vitamínu C. Na pěstování je to rostlina velmi nenáročná, má ráda slunce a dobře snáší sucho, vytváří kořenové výběžky.

Rebarbora, reveň dlanitá Rheum palmatum

Výška: 100 cm

Doba květu: květen - červen

Nejčastěji se používají rebarborové řapíky do moučníků nebo zavařené jako kompot. Nesmí se však přehánět její konzumace, protože obsahuje kyselinu šťavelovou, která může být ve větším množství škodlivá. Na pěstování je nenáročná, vyžaduje však více prostoru. V medicíně se používá kořen z rebarbory, jehož účinné látky se používají proti zácpě a na podporu trávení.

Routa vonná Ruta graveolens
Routa vonná - Ruta graveolens

Výška: 50 - 80 cm

Doba květu: červen - září

Tento dřevnatějící keřík dává přednost slunečnému stanovišti, dobře snáší sucho. Zjara ho seřízneme cca 10 cm nad zemí. Obsahuje látky podporující trávení, proti kornatění cév, používá se při nervových onemocněních a při klimakterických obtížích. Pozor, tato rostlina může mít fototoxické účinky, to znamená, že u citlivějších jedinců při kontaktu s pokožkou a vlivem slunečního zážení mohou na kůži vznikat skvrny. Pozor, ve velkých dávkách může působit jako abortivum - vyvolává potrat.

Rozrazil lékařský Veronica officinalis

Výška: 10 cm

Při nemoci dýchacích cest a proti průjmu.

Řepík lékařský Agrimonia eupatoria

Výška: 20 - 100

Doba květu: červen - srpen

Na pěstování nenáročná bylina. Sbírá se nať v době květu, podporuje trávení, používá se při nemocech jaterních a nemocehc žlučových cest, proti průjmu, ke kloktání při zánětech dutiny ústní.

Saturejka horská Satureja montana
Saturejka horská - Satureja montana

Výška: 50 cm

Doba květu: červenec

Keřík původem z jižní Evropy je u nás mrazuvzdorný. Vyžaduje slunečnou polohu a má rád písčitou půdu. Sklízíme nať v době květu. Používá se především do masitých a zeleninových pokrmů (zejména v italské kuchyni), blahodárně působí proti nadýmání a průjmu.

Šalvěj lékařská Salvia officinalis
Šalvěj lékařská - Salvia officinalis

Výška: 60 - 100 cm

Doba květu: červen - srpen

Šalvěj je poměrně veliký keř, kterému se nejlépe daří ve volné půdě na slunném stanovišti s vápnitou půdou, dobře snáší sucho. Lze použít i jako okrasný keř nádherný zejména v době květu, je medonosný. Používá se velmi aromatická nať ve formě odvaru ke kloktání - má desinfekční účinky (brání množení mikrobů), proto je vhodná při zánětech v dutině ústní či po vytržení zubu, má zároveň i svíravé účinky, což je při hojení rány po zubu žádoucí. Má také fungicidní účinky, a tak se používá ve formě obkladů při kožních chorobách. Nadměrné pití odvaru ze šalvěje může být nebezpečné.

Topolovka Alcea rosea

Výška: 100 - 200 cm

Doba květu: červen - srpen

Je to dvouletá rostlina, to znamená, že v prvním roce vytvoří listovou růžici, ve druhém roce vykvete a vytvoří semena, která se mohou opět zasít) Kvete nádhernými černými květy, které se používají pro přípravu nálevu s těmito účinky: usnadňuje odkašlávání a uvolňuje hlen (vhodná při léčbě nachlazení a chřipky). Má také mírné laxativní účinky.

Třapatka úzkolistá Echinacea angustifolia

Výška: 50 - 100 cm

Doba květu: červenec - srpen

Oblíbená trvalka okrasná květem, nenáročná na pěstování - má ráda slunné stanoviště a snáší sucho. V medicíně se používá kořen, ze kterého se vyrábí čaje na podporu imunity - podporuje obranyschopnost proti bakteriím a virům, zmírňuje záněty.

Tymián citronový Thymus x citriodorus

Výška: 20 - 30 cm

Doba květu: květen - září

Ještě aromatičtější druh než tymián obecný, má příjemnou citronovou vůni. Pěstování a použití je jako u tymiánu obecného.

Tymián obecný Thymus vulgaris

Výška: 20 - 30 cm

Doba květu: květen - září

Jemný keřík s bílým květem, na Vysočině může namrznout, vyžaduje slunnou polohu. Dobře snáší suchou a chudou půdu. Sbírá se nať před květem, používá se při dochucování pokrmů (zejména do zvěřinových pokrmů a na ryby, také v italské kuchyni), blahodárně působí při chorobách dýchacích cest (usnadňuje odkašlávání), podporuje trávení a působí proti nadýmání.

Yzop lékařský Hyssopus officinalis
Yzop lékařský - Hyssopus officinalis

Výška: 50 cm

Doba květu: červenec - srpen

Tento keřík pochází ze Středomoří, miluje slunné a teplé stanoviště, je medonosný a je mrazuvzdorný. Vyžaduje každoroční řez (na jaře seříznout cca 10 cm nad zemí). Kvete krásnými modrými květy, takže může sloužit i jako okrasná dřevina vhodná třeba do skalky. Používá se nať zejména pro dochucení pokrmů (např. na ryby a houby), má blahodárné účinky při léčbě nachlazení a chřipky (doporučuje se pít odvar z yzopu).

Jednoleté bylinky

Bazalka vonná Ocimum basilicum

Výška: 30 - 60 cm

Doba květu: červenec - září

Bazalka je sice ve své domovině (jižní Asie) vytrvalá dřevnatějící rostlina, ale u nás se pěstuje jednoletě, nejčastěji v nádobě. Nejlépe se jí však daří ve skleníku. Používá se k dochucování pokrmů (zejména v italské kuchyni - například do omáček na špagety a na pizzu) ve formě lístků, proto je lepší ji zaštipovat a vyštipovat květy. Bazalka se špatně suší (dlouho a často černá), a tak je lepší ji zamrazit. V našem zahradnictví je bazalka k dostání od jara do podzimu, máme různé druhy, včetně dekorativní tmavolisté bazalky.

Majoránka zahradní Majorana hortensis

Výška: 20 - 40 cm

Doba květu: červenec - září

Majoránka není mrazuvzdorná rostlina, proto je lepší ji pěstovat v květináči a na zimu ji přenést do bytu. Butete tak mít čerstvé koření vždy po ruce. Bývá často zaměňována s dobromyslí, která ovšem mrazuvzdorná je. Majoránka se používá při dochucování pokrmů (bramboráky, bramboračka), má však i léčivé účinky - podporuje trávení a působí proti nadýmání. U nás je k dostání na jaře a květináček s majoránkou stojí okolo 8,-

Ostropestřec mariánský Silybum marianum
Ostropestřec mariánský - Silybum marianum

Výška: 100 - 150 cm

Doba květu: červen - srpen

Mohutná bodlákovitá bylina s dekorativním listem a fialovým květem připomínajícím artyčok, používají se semena (odvar) při nemocech žlučovodů a jater a proti horečce. Pomáhá při spalování tuků a při léčbě alkoholismu.

Petržel kadeřavá, kudrnka Petroselinum crispum

Výška: 10 - 50 cm

V každé kuchyni by měla být vždy po ruce čerstvá petržel na dochucení pokrmů. Nabízíme petržel v květináčku za ... Kč.

Saturejka zahradní Satureja hortensis

Výška: 30 - 40 cm

Doba květu: červenec - září

Saturejka zahradní je drobný nafialovělý keřík, který miluje slunečnou polohu, lze pěstovat i v nádobách na okně. POužívá se k dochucování pokrmů, zejména v italské kuchyni (např. na pizzu). Navíc blahodárně působí proti průjmu a nadýmání a podporuje trávení.

Pokojové bylinky

Aloe pravé Aloe vera
Aloe pravé - Aloe vera

Výška: 20 - 70 cm

Tento pokojový sukulent vyžaduje mírnější zálivku a dostatečně světlé stanoviště. Šťáva z listů se používá na hojení odřenin a spálenin.

Čajovník čínský Camellia sinensis

Výška: 50 cm

Listy vhodné k přípravě pravého čaje.

Rozmarýn lékařský Rosmarinus officinalis

Výška: 30 - 80 cm

Doba květu: červen - srpen

Rozmarýna špatně snáší mráz, a tak je lepší ji pěstovat jako pokojovou rostlinu. Budete tak mít vždy po ruce čerstvé bylinky, které se používají zejména v italské kuchyni.

Stévie cukrová Stevia rebaudiana

Výška: 20 - 40 cm

Pochází z Paraguaye, kde ji indiáni používají jako sladidlo. Tato rostlina se používá jako náhradní sladidlo pro diabetiky, je 300x sladší než cukr, reguluje množství cukru v krvi a stabilizuje krevní tlak. Přidává se do zubních past, působí totiž jako prevence proti zubnímu kazu. Má ráda slunné a teplé stanoviště, nejlepší je ji pěstovat ve skleníku či v bytě. Je náročná na přezimování: vlivem nízkých teplot nať uvadá, kořeny přezimují při teplotě 5-10°C s velmi omezenou zálivkou.